По повод излезлите публикации на Даниела Фархи, кореспондент на "Труд" във Варна: „Туристи не видяха Двореца в Балчик заради двойна такса“ и „В „Двореца“- Балчик пускат сватбари само по списък“ намираме за смущаващ факта, че не е потърсена позицията нито на Университетската ботаническа градина в Балчик, нито на СУ „Св. Климент Охридски“. Внушенията в публикациите не само уронват престижа на Университетската ботаническа градина в Балчик и Софийския университет, но представляват нарушение на правото на обществото да получава достоверна информация.
В името на обективността държим читателите да бъдат запознати със следните факти:
Със Заповед №XVI.1426 от 27.07.1955 на Министър Рубен Аврамов, паркът на бившата лятна резиденция на румънската кралица в гр. Балчик, заедно с разсадника и стопански двор са предоставени на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ за създаване на Ботаническа градина, филиал към Университетската ботаническа градина в гр. София. След извършена цялостна рефункционализация на парка и той е превърнат от парк с ограничен достъп в парк със специално предназначение и широк обществен достъп – Ботаническа градина. Дейността се извършва в изпълнение на горецитираната заповед и определя статута на територията на парка, като част от дейността на институцията Ботаническата градина. Съгласно Допълнителните разпоредби на Закона за биоразнообразието "Ботаническа градина" е институция, която поддържа колекции от документирани живи растения за нуждите на експерименталните ботанически изследвания, естественонаучното и природозащитното образование и възпитание и е отворена за посещение повече от пет месеца в годината”.
Решение № 218/2011 г. на Министерски съвет за пореден път урежда юридическата ситуация с правото на управление на СУ „Св. Климент Охридски“, която съществуваща и в момента. С решението на Министерски съвет правата на управление на цялата територия на Архитектурно-парков комплекс „Двореца“ са предоставени на Софийския университет. На Министерството на културата са предоставени права на управление само върху отделни сгради, намиращи се на територията на обекта.
Билетът за посещение на Университетска ботаническа градина Балчик дава достъп до цялата територия на бившата лятна резиденция на кралица Мария, до Експозиционна оранжерия и до градина „Разсадника“. Администрирането на приходи от входни билети от страна на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, чрез Университетска ботаническа градина Балчик е регламентирано, съгласно чл. 14, ал. 3 от Закона за държавната собственост на базата на правото на ведомствата и на юридическите лица на бюджетна издръжка да владеят предоставените им имоти и да ги ползват и поддържат от името на държавата, за своя сметка и на своя отговорност. Закона за културното наследство дава възможност собствениците на недвижими културни ценности да администрират приходи от вход при посещения. Университетската ботаническа градина в гр. Балчик е на пълна самоиздръжка и постъпилите приходи от входни билети се влагат в развитието и поддръжката на научно-образователна, изследователска и консервационна дейност по отношение на растителното биоразнообразие.
Билетът, закупен на касите на ДКИ КЦ „Двореца“ би следвало да осигурява достъп до имотите, които са им предоставени от държавата в конкретния случай. В настоящия момент само до една сграда е осигурен достъп – вила Тихото гнездо, тъй като останалите са превърнати в хотели (почивна станция на Министерството на културата) или са отдадени под наем за заведения и други търговски обекти. На туристите се обяснява от страна на служители на ДКИ КЦ „Двореца“, докато посещават Ботаническата градина, че са задължени да заплатят и билет за Двореца, дори те да не желаят да посетят, тъй наречените покои на кралицата. Ако откажат, някъде по средата на тяхната разходка в Ботаническата градини ги спират служители на Двореца и против всякакви етични и законови норми ги задължават да си закупят втори билет или принуждават да напуснат обекта. Това поражда недоумение и възмущение у посетителите. Необосновано високата цена от 15 лв. за посещение на ДКИ КЦ „Двореца“ (в. Тихото гнездо) отблъсква туристите.
Важно е да се отбележи, че Ботаническата градина в гр. Балчик експонира в парковата си част, освен колекциите си от трайни насаждения и сезонни колекции от тревисти цъфтящи и листно-декоративни видове, които се подменят три пъти годишно. ДКИ КЦ „Двореца“ не инвестира никакви средства в инфраструктурата, която обслужва туристопотока и администрира приходи от вход от интелектуалния продукт на ботаниците, а именно растителните колекции. ДКИ КЦ „Двореца“ администрира приходи и от хотелски настанявания, наеми на сгради и не на последно място приходи от плажа „Двореца“. Почивните станции на Министерството на културата в Созопол и Ахтопол се издържат от приходите от ДКИ КЦ „Двореца“, косвено до голяма степен на гърба на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Възмутителен факт е, че от 2020 г. обществените тоалетни на територията на Архитектурно-парковия комплекс, построени от държавата през 1982 г. са заключени по нареждане на директора на ДКИ КЦ „Двореца“ и могат да се ползват само срещу представяне на баркод от входния билет за ДКИ КЦ „Двореца“. На практика служители, участници в културни мероприятия, посетители на Ботаническата градина и др. не могат да ползват санитарните възли.
Всички сватби и кръщенета, организирани при ДКИ КЦ „Двореца“, реално се провеждат по алеите на Ботаническата градина, а не в сградите на ДКИ КЦ „Двореца“. В конкретния случай, тъй като пропускателния режим в обекта е вменен на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се осъществява контролируем достъп. Налице е нормативно изискване от страна ГД „Инспекция по труда“ за специален инструктаж на трети лица, ползващи Ботаническата градина и други имоти на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Твърденията в публикациите, че от години директорът на ДКИ КЦ „Двореца“ настоява на входа да има една каса, също не отговарят на истината. Инициатор от почти 10 години за сключване на споразумение между двете институции винаги е бил Софийският университет, но за съжаление такова споразумение до ден днешен няма.
От 2008 г. до 2012 г. е сила Споразумение № 199/2008 между Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Министерство на културата за въвеждане на система за електронен контрол на достъп и общо отчитане на приходите. Служители на ДКИ КЦ „Двореца“ системно започват да нарушават договореностите в споразумението и дори се стига до изчезване на елементи от системата за контрол на достъпа и спиране на функционирането ѝ. Тогавашният директор на ДКИ КЦ „Двореца“ с действията осуетява възможността за продължаване на споразумението.
Нелоялно е и този въпрос да се повдига сега, когато между Софийския университет и Министерството на културата текат интензивни разговори за разрешаването на проблема.
Няма неразбирателство между Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Министерство на културата по отношение на юридическата и фактическата ситуация на това място. Става дума за системното нарушаване правата на управление на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от директора на ДКИ КЦ „Двореца“. В подкрепа на последното твърдение е и отказът на директорът на ДКИ КЦ „Двореца“ да подпише Заявлението за стартиране на проучвателни дейности за укрепване на свлачището, регистрирано на територията на УБГ Балчик, вече пета година.