Видът произхожда от Източна и Югоизточна Африка и е естествено разпространен в Етиопия, Кения, Танзания, Ботсвана, Мозамбик, ЮАР и о-в Мадагаскар.
Кевата е многогодишно, тревисто растение или полухраст (понякога с височина до 30 см) от семейство Кевови (Kewaceae). Растението има почвопокривен хабитус. Листата са линейни, с широчина 0,5 – 1 мм, затъпени до полуостри на върха. Съцветията са с дръжки с дължина 3 – 10 cм. Тичинките са 5, дълги 2 – 3 mm; прашниците са с дължина 0,4–0,6 mm. Яйчникът е 5 – местен. Семената са гладки с дължина 0,5 – 0,6 mm.
Видът вирее предимно върху пясъчни или чакълести засолени почви, например във вдлъбнатините на солниците и по краищата на мангровите гори от морското равнище до 1850 м. н.в.
Листата на Африканската солянка са ядливи, с леко кисел вкус, дължащ се на наличието на оксалова киселина в клетките.
В България видът не се среща в естествени местообитания. Няколко индивида, получени по международния обмен на семена Index Seminum, са отгледани в оранжериите на Университетска ботаническа градина Балчик. Kewa bowkeriana може да бъде видяна в цъфтеж в сектор „Халофитни растения“ в Градина „Разсадника”.