Psidium cattleyanum Sabine е дървесен вид от семейство Миртови (Myrtaceae).
В природата се среща в тропични дъждовни гори с надморска височина до 1300 м. Произхожда от джунглите на Бразилия и Уругвай. Днес, естественият му ареал на разпространение е ограничен до басейна на р. Амазонка.
Видът е наречен в чест на английския градинар Уилям Катли. Родовото му име Psidium идва от латинското „psidion“ (броня).
Видът представлява силно разклонено, вечнозелено дърво, което достига максимална височина от 13 м, въпреки че повечето екземпляри не надвишават височина от 2 до 4 м. Ягодовата гуава има гладка, сива до червеникаво-кафява кора. Листата на дървото са целокрайни, с овална до елипсовидна форма и дължина до 4,5 см.
Цветовете му растат или поединично, или в гроздовидни съцветия по три, като всеки цвят има пет венчелистчета.
Растенията започват да плододават на възраст между 3 и 6 години. Плодът има тънка кожица, която варира от жълта до тъмночервена или лилава. Формата му е яйцевидна и с дължина до 4 cm.
Плодовете са ядливи, сладки и ароматни. В различни тропични и субтропични райони на света, където видът е интродуциран (Хавайски о-ви, Индонезия, Китай), плодовете се използват за производство на желета, сладка и различни плодови напитки.
Листата на растението съдържат биосъединения, активни срещу резистентни на антибиотици щамове на грам-положителни бактерии, които са важни човешки патогени. Те съдържат флавоноиди, сапонини, танини и етерични масла, главно b-кариофилен. Плодовете и листата на Ягодовата гуава се използват в традиционната медицина за лекуване на кръвоизливи, диария и колики. Листата са източник и на етерични масла, получени след дестилация.
Видът е топлолюбив и е чувствителен на застудяване (мин. температури до 0 С0). Растението вирее от кисели до слабо алкални почви, които са добре дренирани. Може да расте и в почви, по-бедни на хранителни вещества. Предпочита слънчеви изложения, като не може да вирее дълго на сянка.
В момента, зреещи плодове на Ягодова гуава (Psidium cattleyanum Sabine) могат да се видят на открито, в сектор „Топлолюбиви растения“, градина „Разсадника“ на Университетска ботаническа градина Балчик.